výstava Severské jazyky

místo: budova A, druhé patro

SEVERSKÉ JAZYKY

mají v naší zemi příchuť blízké exotiky, drsné a čisté přírody a specifické literatury. Cílem výstavy inspirovat ke studiu malých evropských jazyků a šířit informace o méně známých, avšak dobrodružných jazycích Severu. Chceme ukázat, že ke každému jazyku se váže určitá kultura a způsob uvažování a že právě z toho vyrůstá pluralita tradic, na níž Evropa stojí.

Na textech se podílela desítka českých autorů, kteří začali studovat tyto jazyky většinou z čirého zájmu a nadšení. Někteří se těmito jazyky dnes živí, jiní je mají jako životní vášeň. Inspirujte se severskými jazyky i vy!

Realizátor: Katedra jazyků a literatury, Fakulta humanitních studií, Univerzita Karlova

Koncepce výstavy: Marie Novotná, Vendula V. Hingarová, Jarka Vrbová

Autoři textů: Markéta Kliková, Lucie Korecká, Hana Kučerová, Zdeněk Lyčka, Marie Novotná, Dominika Střížková, David Šimeček, Michal Švec, Hana Švolbová, Vendula V. Hingarová, Pavel Vondřička, Jarka Vrbová

Grafika a ilustrace: Eva Holá

Fotografická spolupráce: Vojtěch Vlk, Michal Švec

Výstava vznikla v rámci projektu „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ (EHP-CZ-ICP-2-004), který probíhá na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy za spolupráce s Humanitní fakultou Univerzity v Bergenu. Projekt je zaměřen na výuku a výzkum malých a menšinových jazyků Severu. Výstava byla připravena za podpory Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondy EHP 2014–2012, program Vzdělávání.